mieszkanieMieszkanie w Bradford

Większość ludzi spotykanych w Bradford powie Ci, że mieszkania w naszym mieście są jednymi z najtańszych w Anglii. Przyjeżdżając do Anglii musisz gdzieś mieszkać więc wybór tej okolicy UK jest trafny. Jest to sprawa priorytetowa, gdyż bez mieszkania praktycznie nie sposób znaleźć pracę a jakiś czas z oszczędności będzie trzeba żyć!

.
Jak szukać mieszkania
Bardziej pracochłonne, ale i tańsze jest poszukiwanie mieszkania na własną rękę po przez ogłoszenia na poczcie, w Internecie w lokalnych gazetach, na tablicach ogłoszeń w lokalnych sklepach lub polskich kościołach. W Bradford znajduje się również wiele agencji nieruchomości, które specjalizują się w wynajmowaniu domów, mieszkań, ale jest to zazwyczaj droższe niż bezpośrednio od właściciela domu czasem o kilkanaście procent. Obecnie wielu Polaków proponuje wynajęcie pokoju dla jednej lub kilku osób. Trzeba jednak uważać na oszustów i naciągaczy. Niechlubne pierwsze miejsce zajmują (zapytajcie pierwszego napotkanego Polaka) on wam powie kto...

Jakie dokumenty będą ci potrzebne przy wynajęciu mieszkania?
Przede wszystkim będzie to dowód tożsamości (czasem nawet dwa), wyciąg z konta bankowego, referencje od pracodawcy i właściciela poprzedniego mieszkania, które wynajmowaliśmy. Warto też przynieść zapłacone rachunki z poprzedniego mieszkania, co uwiarygodni nas w oczach nowego właściciela. Jeśli dopiero co przyjechaliśmy do Anglii i takowych dokumentów nie posiadamy pozostaje nam tak długo szukać landlorda, który wynajmie nam mieszkanie tylko na podstawie dowodu tożsamości, aż go znajdziemy. Oczywiście przed wynajęciem musimy dokładnie przeczytać i podpisać umowę najmu. Landlord w odróżnieniu od Agencji nie pobiera opłaty za tzw wpisowe związane ze sprawdzeniem Twoich danych.

Wynajmując mieszkanie lub dom
sprawdż stan lokalu. Czy ściany, okna i drzwi zapewnią wam możliwość przeżycia najbliższej zimy, czy działa i w ogóle jest ogrzewanie. Zwróćcie uwagę na stan pieca, gdyż większość mieszkań w Anglii posiada ogrzewanie gazowe. Zadawajcie dużo pytań, ustalajcie z właścicielem wszystkie szczegóły, najlepiej na piśmie. Zapytajcie jak wysoki jest Council tax i kto będzie go opłacał: właściciel czy wy. Jeśli chcecie mieszkać większą grupą, sprawdźcie czy jest ograniczenie co do ilości osób zamieszkujących lokal. Skontrolujcie ciśnienie i jakość wody. Sprawdźcie sąsiedztwo, żeby się nie okazało, że za ścianą macie alkoholika lub fana Elvisa Presleya jak ja obecnie hehe, i wysypiać się będziecie musieli w pracy. Spiszcie wraz z właścicielem wszystkie uszkodzenia. Każdą dziurkę w ścianie, każde pęknięte lustro czy kafelek w łazience. Dzięki temu uchronicie się przed utratą części lub całości depozytu w momencie wyprowadzki. Zażądajcie też od właściciela zapewnienia, że nie będzie przychodził do mieszkania podczas waszej nieobecności. Najlepiej, aby każdą wizytę uzgadniał telefonicznie.

Warto też sprawdzić opłaty jakie będziemy zmuszeni ponosić
mieszkając w tym mieszkaniu. Nie polegajcie w 100% na rozmowie z landlordem. Niech wam pokaże poprzednie rachunki, jeśli się da, skontaktujcie się z poprzednimi lokatorami i ich o to zapytajcie. Przy okazji dowiecie się dlaczego zmienili mieszkanie. Być może było to spowodowane jakimś faktem, który i wam nie będzie pasował. Musicie być przygotowani na następujące opłaty dodatkowe: prąd (ok. 40f miesięcznie), gaz (ok.30f miesięcznie), woda (20 f miesięcznie), Counsil tax (w zależności od domu ok. 800f), abonament radiowo-telewizyjny ok (130 GBP rocznie). Oczywiście są to tylko kwoty orientacyjne i będą zmienne w zależności od zużycia i wielkości mieszkania. No i na koniec to co wszyscy lubią Bond jest to depozyt który gwarantuje Agencji lub Landlordowi zwrot kosztów za zniszczenia powstałe przez Twoje zamieszkiwanie w lokalu. Jeśli ich nie ma bond jest zwracany w całości po upływie kontraktu czyli - oddaniu kluczy. Jest to kwota rzedu 300-400f jednorazowo.
Uwaga, część właścicieli określa w umowie kiedy zwróci nam depozyt. Czasem może to być nawet dwa miesiące po wyprowadzce.


Niezależnie od tego jak znajdziemy mieszkanie, są one wynajmowane najczęściej na okres nie krótszy niż 6 miesięcy, co oznacza, że będziemy musieli za te 6 miesięcy zapłacić, a właściciel nie ma prawa nas z mieszkania wyrzucić, jeśli nie złamiemy warunków kontraktu. Po upływie terminu ważności umowy jest ona nadal ważna, z tym że występuje najczęściej miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli mieszkanie nam odpowiada i nie myślimy jeszcze o powrocie do Polski, warto poprosić o przedłużenie umowy na kolejny czas określony

Oprócz kontraktu powinniśmy sporządzić szczegółowy spis wszelkiego wyposażenia znajdującego się w mieszkaniu i jego stanu, którego kopię powinniśmy zatrzymać do czasu wyprowadzki.
.
Jeśli jedziemy do pracy do Anglii sami, lub nie posiadamy tyle środków, aby samodzielnie wynająć mieszkanie, możemy poszukać pokoju do wynajęcia. Jeśli nie macie jeszcze pracy i nie wiecie gdzie będziecie pracować, warto wynająć najtańszy pokój z najmniejszym depozytem lub zamieszkać w tanim motelu lub hostelu, a dopiero po wyjaśnieniu się wątpliwości związanych z pracą, poszukać właściwego pokoju, we właściwej dzielnicy miasta.

Oczywiście należy zwrócić uwagę na lokalizację, współlokatorów (ilu ich jest i kto to jest) i depozyt. Szczególnie ważny jest właśnie depozyt. Jeśli będzie bardzo niski lub w ogóle go nie będzie, można się spodziewać, że jest to typowe mieszkanie przejściowe i co tydzień będziesz mieszkał z kim innym. Nie mniej ważna jest wysokość czynszu. Czasem 10-20f tygodniowo diametralnie zmienia komfort mieszkania. Przy takich mieszkaniach nie spodziewajcie się raczej żadnej umowy najmu. Jedynym kwitem będzie potwierdzenie wpłaty depozytu. Jednakże przed wprowadzeniem musimy ustalić ustnie wszelkie warunki zamieszkiwania.
Pamiętać też trzeba, że Landlord nie może wyrzucić nas z domu tak po prostu. Wynajmujący jest chroniony przez przepisy i musi być to wykonane zgodnie z nimi.

Ostatnio na forum