National Insurance Number (NIN)Ubezpieczenia społeczne (National Insurance) i podatki

Aby uzyskać numer ubezpieczeniowy (National Insurance number), należy zgłosić się do najbliższego urzędu pracy i umówić na rozmowę mającą na celu twoją rejestracje. Job Centre, jest urzędem rządowym i znajduje się w większości dużych. Na dzień dzisiejszy Mieszkańcy Bradford i okolic są zapraszani na rejestracje do Leeds. Musisz wziąć ze sobą dowód tożsamości (przykładowo paszport), jak również dowód potwierdzający to, że pracujesz. Dobrze jest też zabrać dokumenty potwierdzające twoje zamieszkanie takie jak. rachunki za wode, prąd, gas, council tax. Więcej informacji można znaleźć na stronie

http://www.dwp.gov.uk/lifeevent/benefits/ni_number.asp

Niektórzy pracodawcy mogą oferować ci pracę bez konieczności płacenia ubezpieczenia National Insurance, lub podatków (rodzaj pracy znany jako ‘gotówka do ręki’). Jest to łamaniem prawa. Jeśli pracodawcy są przygotowani na łamanie tego prawa, bardzo prawdopodobne, że będą również łamać innego rodzaju prawa pracy, zwłaszcza te, które chronią osoby pracujące. Jeśli nie pracujesz legalnie, będzie ci bardzo trudno wyegzekwować swe ustawodawcze prawa. Powinieneś unikać tego rodzaju pracy.

Każda osoba pracująca w Zjednoczonym Królestwie musi posiadać numer ubezpieczenia społecznego National Insurance.
Numer ten służy kontrolowaniu wpłacanych składek na opiekę socjalną. Jeśli zarabiasz więcej, niż około £80 na tydzień, ty i twój pracodawca jesteście zobowiązani do płacenia składek, tzw. ‘National Insurance contributions’. Są one rodzajem podatku. W zamian, osoby pracujące otrzymują dostęp do różnych zasiłków socjalnych. Płacenie składek ubezpieczenia społecznego w Zjednoczonym Królestwie może ułatwić ci zdobycie uprawnień socjalnych w swoim kraju rodzinnym

Ponadto będziesz musiał również płacić podatek dochodowy. Wysokość podatku, który będziesz płacić, zależna jest od wielu różnych czynników. Każda osoba pracująca w Zjednoczonym Królestwie posiada kod podatkowy, który ułatwia pracodawcy obliczenie wysokości podatku, który powinni oni płacić w imieniu pracowników. Jeśli podejmujesz pierwszą pracę, najprawdopodobniej będziesz płacić jedną z wyższych stawek podatku symol (BR) zanim przyznany ci będzie kod podatkowy np: 503L. Do momentu uzyskania NIN twój NIN też będzie tymczasowy.

Pamiętaj o tym, że
nie ma potrzeby, by twój pracodawca zatrzymał twój paszport, czy dokumenty tożsamości, i nie ma on prawa ich przetrzymywać. Może on zrobić kopię twoich dokumentów, by dołączyć ją do swoich wewnętrznych akt osobowych.

Ostatnio na forum